przybudowka bez zezwolenia budynek gospodarczy zimą

Ile można dostawić budynku gospodarczego bez zezwolenia?

Osoby posiadające własne domy jednorodzinne często chcą poszerzyć swoje zasoby lokalowe. Środki na taką inwestycję to jedno, ale istotne są jeszcze kwestie formalne. Polskie prawo budowlane nie należy do szczególnie liberalnych, a poziom jego skomplikowania jest niestety adekwatny do standardów panujących od dekad w rodzimym prawodawstwie. Istnieją jednak regulacje realnie korzystne dla inwestorów. Budynek gospodarczy do 35 m w większości scenariuszy nie wymaga urzędowych zezwoleń. Takie przedsięwzięcia mogą być realizowane „na zgłoszenie”, co z całą pewnością stanowi świetną wiadomość.

Ile można dostawić budynku bez zezwolenia? Właśnie wskazany powyżej metraż to pułap w tym kontekście najważniejszy, ale istnieją też limity związane z górną granicą powierzchni obiektów postawionych na działce. Żródło: ustawa o prawie budowlanym Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 – DZIENNIK USTAW

Przybudówka bez zezwolenia do 35m2
Przybudówka bez zezwolenia do 35m2 na każde 500m maksymalnie 2

Pomieszczenie gospodarcze bez zezwolenia – to możliwe

Decydując się na prace w danym roku kalendarzowym, zawsze warto upewnić się, jak w danym momencie wyglądają przepisy ustawowe, a także odnoszące się do obowiązujących ustaw rozporządzenia, a więc przepisy wykonawcze. Prosta przybudówka bez zezwolenia, która nie przekracza metrażu zazwyczaj nie jest kłopotem i jeśli są pieniądze, można rozpocząć działania. Dość duża swoboda istnieje także w przypadku wiat ulokowanych poza głównym obrysem budynków. Pojawianie się na działkach kolejnych wolno stojących parterowych budynków gospodarczych nie dziwi, skoro prawa zezwala na ich budowę. Z szansy tej korzysta spore grono właścicieli terenów.

Przeczytaj też: Tynk mozaikowy. Kolory na elewacje domów jednorodzinnych. Jak wybrać przyciągające kolory tynków zewnętrznych?

Domki gospodarcze bez pozwolenia – dlaczego warto się zdecydować?

Na każde 500 metrów kwadratowych działki przypadają maksymalnie dwa obiekty. To ważna informacja wskazująca na to, że nowych budynków nie można wznosić w nieskończoność. Wspomniane zgłoszenia do urzędu jest obligatoryjne, co też należy wyraźnie podkreślić. Choć istnieje zasadnicza różnica między uzyskaniem pozwolenia a obowiązkiem zgłoszenia, to nie da się uniknąć całkowicie formalnej ścieżki. Pociesza to, że urzędnicy relatywnie rzadko kwestionują dokonywane przez prywatnych inwestorów zgłoszenia budowlane.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jakie wymiary budynku gospodarczego bez pozwolenia?

Przepisy dotyczące budowy budynków gospodarczych bez pozwolenia mogą się różnić w zależności od miejsca i mogą ulegać zmianom. Zazwyczaj jednak budynki gospodarcze bez pozwolenia mogą mieć dozwoloną powierzchnię zabudowy do 35 m² i wysokość do 3 metrów. Jeśli budynek będzie większy lub wyższy, może być konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę.

Co zaliczamy do budynków gospodarczych?

Budynki gospodarcze to budynki, które służą do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej lub do celów gospodarczych. Mogą to być na przykład magazyny, warsztaty, garaże, stodoły, kurniki, budynki na narzędzia i sprzęt, a także budynki służące do hodowli zwierząt. Budynki gospodarcze mogą być zlokalizowane w pobliżu głównego budynku mieszkalnego lub oddalone od niego.

Czy za szopę płaci się podatek?

Zazwyczaj szopy i inne budynki gospodarcze są zwolnione z podatku od nieruchomości, o ile są wykorzystywane wyłącznie do celów gospodarczych. Jeśli budynek gospodarczy jest wykorzystywany również do celów mieszkalnych lub innych celów niż prowadzenie działalności gospodarczej, może być obciążony podatkiem od nieruchomości. Zalecam skonsultowanie się z lokalnym urzędem podatkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.