mieszanie kolorów na ścianie

Mieszanie kolorów. Jakie kolory trzeba wymieszać, aby wyszedł czarny? Barwy podstawowe i wtórne

Tematyka mieszania kolorów nie każdemu jest znana. Powiedzmy sobie szczerze – zdecydowana większość z nas zwyczajnie nie musi korzystać z takiej wiedzy, ponieważ nie ma to praktycznego uzasadnienia. Jeśli jednak ktoś zajmuje się malowaniem obrazów, ale także nietypowymi dekoracjami wnętrz, z całą pewnością powinien pozyskać pewne informacje z tym związane. Okazują się one sporo ułatwiać, ponieważ kolory podstawowe i wtórne to ciekawa sfera.


Łącząc ze sobą poszczególne barwy da się uzyskać zupełnie inne kolory, co jest ważne chociażby dla artystów. Wiele obrazów, także tych bardzo znanych, zyskało szczególny charakter wizualny właśnie za sprawą należytego łączenia kolorów zgodnie z pewnymi wytycznymi. Można wręcz powiedzieć, że istnieją specjalne prawa rządzące tym obszarem.

mieszanie-kolorow-czarny
Paleta kolorów – jak mieszać kolory?

Mieszanie kolorów – czarny da się tą drogą uzyskać

Połączenia pomiędzy kolorami dają ciekawe efekty. Można chociażby cieszyć się głęboką czernią i to nawet wówczas, gdy pod ręką farby czarnej nie mamy. Wystarczy jednak wymieszać ze sobą niebieski, czerwony i zielony, aby uzyskać właśnie czarny. Gama możliwych kombinacji jest naturalnie znacznie szersza. Kolory czerwony, żółty i niebieski – jaki wyjdzie kolor z ich miksu?

Generalnie te trzy zalicza się do barw podstawowych i w oparciu o ich mieszanie w różnych konfiguracjach uzyskuje się kolejne. Oczywiście pole manewru w tym aspekcie jest szerokie i w gruncie rzeczy przy dozie kreatywności i modyfikowaniu proporcji możliwe jest uzyskanie kolorów
naprawdę oryginalnych. Bardzo fajny generator kolorów znajdziesz w Adobe Color.

Świat kolorów zachwyca swoją różnorodnością

Gdy już wiadomo, jakie kolory zmieszać, żeby wyszedł czarny, można bawić się tym tematem dalej. Ogólnie większość efektów uzyskuje się poprzez mieszanie kolorów w liczbie dwóch lub trzech. Istnieją gotowe schematy, które bardzo pomagają w takich mieszankach.

Przeczytaj też: Tynk mozaikowy. Kolory na elewacje domów jednorodzinnych. Jak wybrać przyciągające kolory tynków zewnętrznych?

Korzystają z nich chętnie artyści, ale czasami również osoby zajmujące się dekorowaniem wnętrz. Można wszakże mieszać farby tego samego rodzaju ze sobą, aby uzyskać ciekawy rezultat na pomalowanej ścianie. Potencjał jest ogromny, a zasoby kreatywności w tym zakresie chyba nigdy się nie wyczerpią.
Warto podążać za poradami ekspertów, ponieważ ich cenne doświadczenie znacząco pomaga w kreowaniu ciekawych kolorystycznych wariacji.

Kolor rozbielony – mile widziany w wielu wnętrzach

Samo pojęcie koloru rozbielonego jest dość proste. To poszczególne kolory, które w wyniku dodatku bieli stają się jaśniejsze, oddalając się od swojego pierwotnego odcienia. Tak naprawdę możemy mówić o niemal każdym z kolorów w tym ujęciu. Czerwień, zieleń, żółć czy brąz z dodatkiem bieli zmieniają zupełnie swoje oblicze i to całkowicie normalna sprawa.

jak uzyskać kolor czarny farby
Jak wymieszać kolory poprawnie? Chcesz uzyskać kolor czarny?

Również połączenie czerni i bieli owocuje powstaniem szarości, której intensywność także bywa odmienna. Łącząc kolory podstawowe i wtórne z białym da się kreować kolejną sferę interesujących rezultatów, które zachwycą niejednego estetę. Zdecydowanie warto pozostać otwartym na takie eksperymenty.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Jak uzyskać kolor pomarańczowy?

Aby uzyskać kolor pomarańczowy zmieszaj ze sobą kolory czerwony i żółty.

Jak uzyskać kolor fioletowy?

Aby uzyskać kolor fioletowy zmieszaj ze sobą kolory czerwony i niebieski.

Jak uzyskać kolor zielony?

Aby uzyskać kolor zielony zmieszaj ze sobą kolory niebieski i żółty.

Jak uzyskać kolor czarny?

Aby uzyskać kolor czarny zmieszaj ze sobą kolory farb niebieski, żółty oraz czerwony.

Jakie kolory trzeba zmieszać żeby wyszedł srebrny?

Aby uzyskać srebrny kolor, należy zmieszać barwy białą, szaroniebieską i czerwoną. Biała barwa dodana do szaroniebieskiej i czerwonej doda blasku i wyrazistości srebrnemu kolorowi. Możesz też dodać odrobinę czarnej, aby uzyskać ciemniejszy odcień srebra. Pamiętaj jednak, że dokładne proporcje barw zależą od indywidualnych preferencji i mogą się różnić w zależności od potrzeb. Zalecam przeprowadzenie kilku prób z różnymi proporcjami barw, aby uzyskać pożądany odcień srebra.

Jaki kolor nie jest podstawowy?

Wszystkie kolory są podstawowe, ponieważ każdy kolor można uzyskać poprzez mieszanie odpowiednich proporcji innych kolorów. W szkole podstawowej zwykle uczy się o trzech podstawowych kolorach: czerwonym, żółtym i niebieskim. Te kolory są uważane za podstawowe, ponieważ z nich można uzyskać wszystkie inne kolory, ale to nie oznacza, że inne kolory nie są również podstawowe. W rzeczywistości każdy kolor może być uważany za podstawowy, jeśli jest używany jako baza do mieszania innych kolorów.

Źródło: opracowanie własne

Autor: Tomek Jarzykowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.